Faculty Awards

Outstanding Teaching Awards

Year Name Department
2015-2016 Ghazan Khan Civil Engineering
2013-2014 Behnam Arad Computer Science
2012-2013 Scott Gordon Computer Science
2011-2012 Patrick Homen Mechanical Engineering
2010-2011 Benjamin Fell Civil Engineering
2009-2010 Tim Marbach Mechanical Engineering
2008-2009 Turan Gonen Electrical & Electronic Engineering
2007-2008 Perry Heedly Electrical & Electronic Engineering
2006-2007 John Clevenger Computer Science
2005-2006 Tien-I Liu Mechanical Engineering
2004-2005 Martin Meyers Computer Science
2003-2004 John Oldenberg Electrical & Electronic Engineering
2002-2003 James Bergquam Mechanical Engineering
2001-2002 Cui Zhang Computer Science
2000-2001 Estelle Eke Mechanical Engineering
1999-2000 Preetham B. Kumar Electrical & Electronic Engineering
1998-1999 Fred Reardon Mechanical Engineering
1997-1998 Jean-Pierre Bayard Electrical & Electronic Engineering
1996-1997 Turan Gonen Electrical & Electronic Engineering
1995-1996 John Gwynn Jr. Computer Science
1994-1995 Kenneth Kerri Civil Engineering
1993-1994 John L. Clevenger Computer Science
1992-1993 S. K. Ramesh Electrical & Electronic Engineering

Outstanding Scholarly & Creative Activity Awards

Year Name Department
2014-2015 Saad Merayyan Civil Engineering
2012-2013 Benjamin Fell Civil Engineering
2011-2012 Kevan Shafizadeh Civil Engineering
2010-2011 Du Zhang Computer Science

Outstanding Scholar Award (previous)

Year Name Department
2004-2005 Preetham Kumar Electrical & Electronic Engineering
2003-2004 Du Zhang Computer Science
2002-2003 Jose Granda Mechanical Engineering
2000-2001 Ralph Hwang Civil Engineering
1999-2000 Tien- I Liu Mechanical Engineering
1998-1999 Cui Zhang Computer Science
1997-1998 Warren Smith Electrical & Electronic Engineering
1996-1997 Du Zhang Computer Science
1995-1996 Francois Cheong-Siat-Moy Civil Engineering
1994-1995 John Balachandra Electrical & Electronic Engineering

Outstanding University Service Awards

Year Name Department
2015-2016 Benjamin Fell Civil Engineering
2013-2014 Ted Krovetz Computer Science
2012-2013 Mary Jane Lee Computer Science
2011-2012 Bob Buckley Computer Science
2010-2011 Scott Gordon Computer Science
2009-2010 Ken Sprott Mechanical Engineering
2008-2009 Jose Granda Electrical & Electronic Engineering
2007-2008 Akihiko Kumagai Mechanical Engineering
2006-2007 Anne-Louise Radmisky Computer Science
2005-2006 Susan Holl Mechanical Engineering
2004-2005 Ronald Becker Electrical & Electronic Engineering
2003-2004 Cui Zhang Computer Science
2002-2003 Jean-Pierre Bayard Electrical & Electronic Engineering
2001-2002 Anne-Louise Radimsky Computer Science

Outstanding Community Service Awards

Year Name Department
2013-2014 John Clevenger Computer Science
2010-2011 Mikael Anderson Civil Engineering